"Co dwie głowy, to nie jedna" - dychotomia wśród rodzaju Mammillaria

To co inne i wyjątkowe działa na mnie niczym magnes. Już nie pamiętam gdzie i kiedy ujrzałam je po raz pierwszy, ale od początku wiedziałam, że MUSZĘ je mieć! Na początku swojej przygody z kaktusami wolałam rosnące pojedynczo od tych rosnących w grupach, ale to zjawisko było idealnym połączeniem: pojedynczy kaktus rosnący w grupie - to jest dopiero coś!

Czym właściwie jest dychotomia, albo politomia? U rodzaju Mammillaria mamy do czynienia z podziałem stożka wzrostu i występuje on naturalnie u niektórych gatunków. Próbowałam odnaleźć jakieś konkretne źródła tłumaczące to zjawisko jednak mimo, że najstarszy tekst na jaki trafiłam odsyła do lat 60-tych XX wieku, notatki były ogólnikowe. Informacje w nich zawarte potwierdzały moje własne obserwacje: z początku stożek wzrostu wygląda "normalnie" jednak po czasie zaczyna się dzielić na 2 osobne stożki,  każdy z nich rośnie w swoim tempie i  indywidualnie dzieli się dalej, niekoniecznie symetrycznie. Czym więc różni się to od krzewiących się Mamilarii rosnących w grupie? Podczas, gdy "dzieci" pojawiają się w dolnych partiach rośliny matecznej i nie ma nic trudnego w oddzieleniu ich aby utworzyć osobną roślinę ( jeżeli mają dostęp do podłoża wytwarzają własny system korzeniowy jeszcze przed oddzieleniem),  kaktusy dzielące się dychotomicznie mają wspólne korzenie, wspólny trzon i jedynie odcięcie umożliwia separację jednej z "głów".

Kaktusy są zdolne do kwitnienia, ale nie wiem czy to ja trafiałam zawsze na takie oporne egzemplarze czy po prostu są mniej skore do kwitnienia. 

Publikację tego posta planowałam kilka lat temu, jednak utrata większości dychotomicznych mamilarek jakie posiadałam skutecznie mnie odwiodła od tego pomysłu. Obecnie w mojej kolekcji mam 2 takie na różnych etapach rozwoju.  Jeżeli ktoś dopiero zaczyna przygodę z tymi interesującymi mamilarkami na pewno mała podpowiedź, które kaktusy dają szansę na dychotomię na pewno okaże się pomocna.


 Mammillaria aff rhodantha ssp. pringlei 

Mammillaria aff rhodantha ssp. pringlei 

Mammillaria karwinskiana-conzattii 

Mammillaria karwinskiana-conzattii 

Mammillaria parkinsonii 

Mammillaria parkinsonii 

Mammillaria karwinskiana ssp. karwinskiana

Mammillaria karwinskiana ssp. karwinskiana

Mammillaria karwinskiana 

Mammillaria karwinskiana 


Inne znane z dychotomii Mamilarie to:
Mammillaria crucigera
Mammillaria formosa
Mammillaria microthele 
Mammillaria perbella.

Komentarze

Popularne posty